foto: facebook.com
Aktuálne

Fico vyhlásil, že nechce ísť do sporu s tými, čo mu zachránili život. Riešiť problémy v zdravotníctve preto odmieta

Premiér prenechal riešenie ministrovi Šaškovi

Premiér Robert Fico (Smer-SD) na utorkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že riešenie problémov v zdravotníctve je v rukách ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD). Podľa neho má Šaško jeho plnú dôveru. „Som v tejto téme príliš subjektívny a emotívny. Nerád by som rokoval s ľuďmi, ktorí mi pomohli zachrániť život,“ priznal Fico s odvolaním sa na svoju vlastnú skúsenosť po májovom atentáte.

Situácia je však kritická. Lekárski odborári upozorňujú na neplnenie memoranda z roku 2022, ktoré predchádzajúca vláda podpísala. Viac ako 3300 nemocničných lekárov podalo výpovede a odmieta nadčasy. Rokovanie medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a ministerstvom bolo napriek očakávaniam zrušené. Minister zdravotníctva Kamil Šaško uviedol, že problém sa sústreďuje na päť až šesť kľúčových bodov.

Kritika vlády a riziko kolapsu zdravotnej starostlivosti

Opozícia nešetrí kritikou. Podľa Branislava Gröhlinga (SaS) je Ficova vyhýbavosť len výhovorkou. „Nejde o žiadny konflikt záujmov. Problém je v tom, že koalícia jednoducho nevie vládnuť. Premiér by mal priznať zlyhanie a odstúpiť,“ uviedol Gröhling. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka zase vyzval premiéra, aby prevzal zodpovednosť.

foto: youtube.com

Riziko kolapsu nemocníc je reálne. Podľa Oskara Dvořáka (PS) nemocnice už teraz nevedia zabezpečiť služby počas sviatkov či nočných zmien. Riaditeľ INEKO Dušan Zachar varuje, že situácia môže viesť k odkladaniu operácií a ohrozeniu pacientov. „Kroky vlády pripomínajú slona v porceláne,“ dodal Zachar.

Budúcnosť zdravotníctva je neistá

Okrem problémov v zdravotníctve rastie napätie aj v školstve. Odborári varujú pred možnou štrajkovou pohotovosťou. Poslankyňa Tina Gažovičová (PS) uviedla: „Hrozí nám rovnaký scenár ako v zdravotníctve – čoskoro nebude mať kto učiť.“ Kritika prichádza aj od bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý Ficovu pasivitu označil za zbabelú.

Rokovania medzi vládou a odborármi pokračujú, no riešenie je stále v nedohľadne. Slovenské zdravotníctvo stojí pred výzvou, ktorá môže ovplyvniť zdravotnú starostlivosť pre tisíce pacientov. Ako sa vláda postaví k zhoršujúcej sa situácii?

Komentáre

Mohlo by sa vám tiež páčiť...